Utazó gyógypedagógiai hálózat

Székhely:

Pécsi Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda, Általános Iskola, Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium

7633 Pécs Építők u. 9.

Tel:06-72-257-338

Levelezési cím:

7633 Pécs, Építők útja 9.

Tel.: 72/257-338

Fax: 72/257-338/13

e-mail: eltes.egymi.pecs@gmail.com

Intézményegység vezető:

Székely Beáta

Tel: 70/636 90 96

szebea1@gmail.com

„A sajátos nevelési igényű gyermeknek, tanulónak joga, hogy különleges bánásmód keretében állapotának megfelelő pedagógiai, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai ellátásban részesüljön attól kezdődően, hogy igényjogosultságát megállapították. A különleges bánásmódnak megfelelő ellátást a szakértői bizottság szakértői véleményében foglaltak szerint kell biztosítani”
(2011. évi CXC. Törvény a nemzeti köznevelésről 47. § (1))

Az ellátás helyszíne lehet igény szerint:

• Az integrációban részt vevő többségi általános iskolák és középiskolák által biztosított fejlesztő helyiségek, tantermek
  • Az utazó gyógypedagógiai hálózat fejlesztő termei (Pécs, Építők útja 9.)

A szolgáltatás igénybevétele:

• A Szakértői és Rehabilitációs Bizottság megvizsgálja a gyermeket.
  • A Szakértői véleményt elküldi a szülőnek, és az integráló intézménynek.
  • Az iskola kérelmet nyújt be az Éltes EGYMI felé az ellátásra a letölthető igénylőlapon.
  • Az Éltes EGYMI megszervezi a fejlesztést.
  • A gyógypedagógus felveszi a kapcsolatot az iskolával, és megkezdi a habilitációs tevékenységet.

A szolgáltatást kérő iskola postázza a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértő és Rehabilitációs Bizottság gyermekről kiállított szakértői véleményét az ÉLTES EGYMI Igazgatónőjének címezve. A szolgáltatás a Pécsi Tankerületi Központ fenntartásában működő iskolák és az önkormányzatok által működtetett óvodák, valamint a Baranya Megyei Szakképzési Centrumok számára térítésmentes. Más fenntartásban működő intézmények sajátos nevelési igényű tanulóinak ellátása megbízatási szerződéssel történik.

Nkt/4.§ (25.) sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló:

az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd./

Az ellátás célcsoportja

Sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek, tanulók:

• akiknek ellátási jogosultságát a szakértői és rehabilitációs bizottság írásbeli határozatba foglalta
  • életútjuk szerint: beiskolázástól a tankötelezettség végéig (nappali rendszerű oktatási formában résztvevők)

Az ellátottak köre, az integráltan oktatott:

• mozgásszervi fogyatékossággal élő gyermek, tanuló
  • látássérült gyermek, tanuló
  • hallássérült gyermek, tanuló
  • halmozottan fogyatékos gyermek, tanuló
  • tanulásban akadályozott gyermek, tanuló
  • beszédfogyatékos gyermek, tanuló
  • az iskolai teljesítmény specifikus zavaraival: diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia diagnózisával rendelkező gyermek, tanuló
  • a viselkedés és érzelmi-hangulati élet zavarainak diagnózisával rendelkező gyermek, tanuló
  • autizmus spektrumzavarral élő gyermek, tanuló

Szakembereink kompetenciája és végzettsége:

A fogyatékosság típusának megfelelő szakirányú* végzettségű gyógypedagógus

• oligofrénpedagógia*
  • tanulásban akadályozottak pedagógiája*
  • látássérültek pedagógiája*
  • hallássérültek pedagógiája*
  • szomatopedagógia*
  • pszichopedagógia*
  • logopédia*
  • autizmus spektrum zavarok pedagógiájában jártas szakember
  • gyógytornász, konduktor
  • mozgásterapeuta

Szakembereink a következő terápiákat végzik:

• diszlexia prevenció és reedukáció
  • diszkalkulia prevenció és reedukáció
  • logopédia terápiák (beszédindítás, pöszeterápia, dadogó,hadaró, diszfázia, mutizmus terápia)
  • mozgásterápiák: Alapozó terápia, TSMT, Szenzoros Integrációs terápia, gyógytorna
  • autizmusspecifikus terápiák
  • hiperaktivitás, viselkedési problémák kezelése
  • hallássérültek terápiái
  • látássérült terápia

Tárgyi feltételek:

Az ellátás formája - az adott gyermek sérülés-specifikus állapotának függvényében:

• egyéni foglalkozás
  • csoportos foglalkozás

Az időkeret meghatározásának szempontjai:

• Nkt.6. melléklete
  • a szakértői javaslat
  • gyermekek, tanulók életkora
  • gyermekek, tanulók egyéni szükségletei, terhelhetőség
  • gyermekek, tanulók napirendje, órarendje
  • a komplex fejlesztésben résztvevő más szakemberek időbeosztása
  • a többségi intézmények helyi adottságai

Az ellátás tervezése

Egyéni fejlesztési terv alapján a jogosultságot meghatározó Szakértői és Rehabilitációs Bizottság szakvéleményére és a folyamatos gyógypedagógiai diagnosztizálásra építetten történik.

Az utazó gyógypedagógusi hálózat munkatársainak feladata a sajátos nevelési igényű gyermekek integrációjának segítése. A habilitációs, rehabilitációs órák feladatai a képesség-, készség fejlesztés, a sajátos nevelési igényű gyermekekre, tanulókra jellemző eltérő fejlődési ívből következő habilitációs, rehabilitációs tevékenység, főként a gyógypedagógiai módszerkombinációk alkalmazása a korrekció, reedukáció, a kompenzáció és – lehetőség szerint minél szélesebb körben – a prevenció biztosítása érdekében.

Letölthető dokumentumok